Wsparcie rutingowo-strategiczne

Na prośbę wielu z Was, uruchamiam usługę Weather Routingu  jachtów turystycznych i regatowych na odległość ("rutowanie").

Zapraszam!

Pracujący w domu "ruter" analizuje  griby wiatru, prądu i falowania, mapy synoptyczne, mapy zalodzenia, zdjęcia satelitarne, skaterometrię oraz wiadomości synop,/metar/buoy  i na ich podstawie, opracowuje najlepszą drogę jachtu. Drogę tę przesyła na jacht za pomocą Internetu.

Wiadomość jest tak sformatowana, aby mogła być odebrana przez  jacht via Internet satelitarny na pełnym morzu lub oceanie, albo via Internet naziemny, w pewnej odległości od brzegu (sieć WiFi  lub komórkowa 4G). Waży kilkanaście-kilkadziesiąt kilobajtów, to znaczy że jest kilkadziesiąt razy lżejsza od zwykłego zdjęcia z telefonu komórkowego.

W jakim celu?

Korzystając z rutowania, wspomagasz swoje umiejętności i doświadczenie zdobyczami informatyki i doświadczeniem rutera, więc pływasz bardziej świadomie, szybciej i bezpieczniej.  

Poniższa grafiki przedstawia prądy morskie na akwenie o silnym prądzie pływowym. Siła i kierunek prądu ulegają zmianie minuta po minucie. Człowiek nie jest w stanie wziąć zarazem pod uwagę ciągłych zmian kierunku i siły wiatru, ciągłych zmian kierunku i siły prądu, kondycji załogi, maksymalnej siły wiatru, maksymalnej wysokości fal i na ich podstawie, "na piechotę", utworzyć najszybszej drogi, albo takiej żeby omijała miejsca o bardzo silnych porywach, albo na przykład takiej, kiedy musimy zdążyć przed zamknięciem bramy pływowej.


Rutowanie rejsów turystycznych zawiera:

 1. Dobór i edytowanie właściwego Polar-Plotu dla Twojego jachtu (posiadam bazę polarów dla ponad 1000 modeli jachtów).
 2. Sporządzenie i przesłanie na jacht  "Best Start", czyli widełek najlepszego momentu wypłynięcia na podstawie gribów wiatru, prądu i falowania. 
 3. Sporządzenie i przesłanie na jacht Tabeli Drogi, czyli wyznaczenie najlepszej drogi.
 4. Wsparcie rutingowe w miejscach trudnych jak np. Cieśnina Gibraltarska, Cieśnina Kaletańska,  Cieśnina Solent, Raz de Barfleur, Raz de Sein, Alderney Race (Raz Blanchard), Pointe du Raz, Passage du Fromveur,  Cabo Finisterre, Cap Corse, Bouches de Bonifacio  i inne. 

Giraltar pod prąd


Godziny pracy i cennik rutowania jachtów turystycznych

Zgranie się skippera i rutera (rutowanie "na sucho")

Darmowe
 1 interwencja 70 PLN
Pakiet 10 interwencji 200 PLN
Pakiet 20 interwencji 350 PLN

Dla klientów powracających rabat 50 PLN

Pojedynczą interwencją nazywamy :

 • Sporządzenie i przesłanie Tabeli Best Start i komentarz do niej
 • Sporządzenie i przesłanie Tabeli Drogi i komentarz do niej
 • W przypadku komunikatora satelitarnego tekstowego,  sporządzenie drogi i przesłanie na jacht kilku najbliższych Waypointów.

Nie jest interwencją wszelka inna komunikacja mailowa lub tekstowa. 

Jeśli zainteresowany jesteś usługą rutowania, proszę o kontakt mailowy micheladam3@gmail.com. Nie czekaj na ostatnią minutę,  ponieważ potrzebujemy trochę czasu na "zgranie się". Zapytam Cię o detale rejsu, jachtu i załogi i dla nabycia wprawy, przerobimy "na sucho" wyimaginowany przelot.


Kliknij tu i zobacz na czym polega rutowanie jachtu turystycznego w praktyce?


Wsparcie rutingowo-strategiczne regat i rejsów wyczynowych

Wsparcie rutingowo-strategiczne jachtów regatowych i jachtów w rejsach wyczynowych to:

 1. Analiza i doskonalenie Polar-Plotu.
 2. Stworzenie "mapy żagli" Twojego jachtu, w taki sposób, aby routing automatycznie wskazywał zmiany żagli, zależnie od siły wiatru i kursu względem wiatru.
 3. Zakup gribów komercyjnych, wyższej rozdzielczości.
 4. Szczegółowa analiza hydro-, meteo- i batymetryczna trasy.
 5. Szkolenie skippera i załogi na temat warunków, które mogą wystąpić na trasie przelotu (wiatrów lokalnych, bryzy termicznej, efektów meteorologicznych mezoskalowych, mikroskalowych, cyklogenezy, zalodzenia oraz prądów morskich).
 6. Opracowanie trzech klasycznych wariantów drogi "jeśli ..., to ... ".
 7. Sporządzenie drogi strategicznej, komentarz do niej.
 8. Wsparcie  strategiczne przez cały czas trwania regat (tylko w regatach, których regulamin nie zabrania rutowania).  Griby  dla pewnych regat wydawane są w odstępie 15 minutowym, więc może zaistnieć potrzeba uruchomienia rutingu co 15 minut. 
 9. Wsparcie rutingowe w miejscach trudnych jak np. Cieśnina Gibraltarska, Cieśnina Kaletańska,  Cieśnina Solent, Raz de Barfleur, Raz de Sein, Alderney Race (Raz Blanchard), Pointe du Raz, Passage du Fromveur,  Cabo Finisterre, Cap Corse, Bouches de Bonifacio  i inne.
 10. Informacja o nieprzewidywanej wcześniej zmianie warunków i wyznaczenie nowej drogi,  alert lodowy, obserwacja wirowości powietrza (poszukiwanie powstającego niżu), asysta w przekraczaniu równikowego pasa ciszy. 
 11. Po zakończeniu etapu, analiza błędów, poszukiwanie słabych i mocnych stron oraz ustalenia "todo".

Cena rutowania jachtu w regatach lub w rejsie wyczynowym jest uzgadniana indywidualnie. Pisz na micheladam3@gmail.com.