Rutowanie

Na czym polega rutowanie jachtu turystycznego w praktyce?

1. Przed rejsem

Poinformuj mnie, w jaki sposób będziesz  łączył się z Internetem - łączność odbywa się przez email.

  • Wifi i sieć komórkowa
  • Internet satelitarny lub radiotelefon satelitarny z funkcją email akceptującą załączniki (np. Iridium Go)
  • komunikator satelitarny tekstowy (np. IsatPhone)

Odpowiedz, w jakim formacie chciałbyś otrzymywać Listę Waypointów, żeby  móc wprowadzać je automatycznie do Chartplottera, (możliwe są formaty *.csv, *.json, *.gpx, *.kml  i *txt). Jeśli nie wiesz, pobierz przykładowe pliki i spróbuj je otworzyć w swoim Chartplotterze.

Tabele Best Start i Tabele Drogi będziesz otrzymywać w formacie *.xlsx i otwierać je w Excelu albo darmowym Open Office Calc.

Zaletą tego formatu jest możliwość sortowania danych wg uznania. Jeśli nie czujesz się dobrze w Excelu,  możesz otrzymywać tabele  w formacie *.html. 

Tabele, które otrzymasz ode mnie, posiadają skróty w języku angielskim, więc  kapitan i załoga powinni nauczyć się ich znaczenia. Dobrze jest wydrukować słowniczek i powiesić go w kabinie nawigacyjnej.

 

Tabela Best Start (kliknij aby powiększyć)
Tabela Drogi(kliknij aby powiększyć)

Szerokość i długość geograficzna, data i godzina dla czterech najbliższych Waypointów.

.Stale operować będziemy czasem UTC, więc aby uniknąć pomyłki, dobrze jest ustawić zegar w kabinie nawigacyjnej na UTC.

Uwaga: Tabela Drogi sporządzona przez rutera jest tylko sugestią, a współpraca z ruterem nie zwalnia kapitana jachtu z obowiązku stałej obserwacji ostrzeżeń pogodowych i prognoz.


2. Przed przelotem

Poinformuj mnie o rychłym zamiarze przelotu. Możesz określić przedział czasowy wypłynięcia z portu A lub przedział czasowy dotarcia do portu B. Możesz też określić maksymalna siłę wiatru, porywów, a nawet maksymalną wysokość. fal.

Otrzymasz Tabelę Best Start, której analiza pozwoli Ci wybrać  drogę. Możesz  zastosować kryterium prędkości, godziny zawinięcia do portu B, czasu trwania przelotu, ilości zwrotów, czasu płynięcia na silniku, deszczu lub prawdopodobieństwa wyładowań atmosferycznych (CAPE).

Jeśli masz "dobry" Internet, załączę też grafikę, przedstawiającą ewentualne drogi. 

Grafika przedstawiająca poszukiwanie najlepszej drogi E -> W w Cieśninie Gibraltarskiej przy wietrze z NW i prądzie W -> E


3. W momencie wyjścia z portu 

Przekażesz mi aktualna pozycję. Otrzymasz ode mnie listę Waypointów. Waypointy wprowadzisz automatycznie do programu nawigacyjnego lub do Chartplottera. 

Droga otwarta w Chartplotterze

Otrzymasz również Tabelę Drogi.  Służy ona do analizy warunków, jakie będą panowały oraz poinformowania wachty, czego ma się spodziewać i co ma wykonać. 


4. Na morzu lub oceanie

Podczas halsowania sternik nie trzyma się kurczowo kursu na Waypoint, tylko steruje na wskaźniki, icki, sposób poruszaniu się jachtu na fali, dryf itd.

Jeśli jachtem steruje autopilot połączony w sieć NMEA, ustaw go na tryb Wind.

Różnica między drogą wynikającą z routingu a drogą rzeczywistą nie jest niczym nienormalnym.  Może być wywołana niedoskonałością prognozy lub Polar-Plotu. Jeśli różnica  jest spora, dobrze jest zadać sobie pytanie, dlaczego powstała.  Dzięki tej świadomości, w miarę upływu rejsu, routing będzie mógł stać się coraz bardziej doskonały. 

Ponieważ prognozy na morzu sprawdzają się nie dłużej niż 2 dni, a na oceanie nie dłużej niż 3-4 dni, w miarę upływu czasu, rzeczywista pozycja Twojego jachtu oddala się coraz bardziej od wskazań routingu. Jeśli posiadasz dostęp do Internetu, możesz zamówić  nową drogę, podając mi aktualną pozycję.

Jeśli Twój telefon satelitarny wspiera email z załącznikami, otrzymasz Listę Waypointów i Analizę Drogi sporządzone w taki sposób, żeby email był lżejszy niż kilkanaście kilobajtów.

W przypadku komunikatora satelitarnego tekstowego, mogę w krótkim SMS-ie podać Ci kilka następnych Waypointów.