Magnetic Compass

Oblicz szybko swój kurs kompasowy

 

Z mapy czy GPS znasz kąt drogi po wodzie, aby płynąć tam gdzie zamierzałeś. Idziesz ostro do wiatru, jacht dryfuje. Płyniesz po prądzie więc jest znos, jest deklinacja a jacht ma dewiację. Jak szybko podać kurs sternikowi?

Pokażę, jak szybko można to obliczyć przy pomocy malutkiego programu Magnetic Compass .

Idź na stronę https://sites.google.com/site/navigationalalgorithms/software , znajdź Magnetic compass 2015, kliknij OK i ze strony Sourceforge ściągnij programik. Wyodrębnij do folderu jakiego chcesz. Może być na pendrive.

Potem klikasz go 2 razy, potem Navigational Algorithms 2 razy, potem Magnetic Compass 2 razy i znajdujesz ikonkę Magnetic compass.exe. Jak chcesz to możesz zrobić sobie skrót na pulpicie.

Zanim otworzysz program, weź do ręki swoją tabelę dewiacji i otwórz Notepad++. Jeśli go nie masz to go ściągniesz z https://notepad-plus-plus.org/download/v6.8.6.html . Stwórz dwie pionowe kolumny: jedna to kurs rzeczywisty druga to dewiacja:

 

sykaczor

 

 Zapisz to wymuszając ręcznie format *.in . Prawidłowa syntaksa to name.in .

Jeśli nie posiadasz tabeli dewiacji, możesz zrobić ją sam. Przeczytaj mój tutorial Zrób sobie sam tabelę dewiacji .

Teraz otwórz program Magnetic Compass i idź do Deviation Curve.

Kliknij Open i otwórz ten plik, który przygotowałeś. Zobaczysz niebieskie kropki, kliknij Calculate i zobaczysz Twoją krzywą dewiacji.

 

krzywa obliczona

 

Teraz otwórz Variation, czyli deklinację.

W prawym górnym rogu wpisz datę i pozycję uwzględniając syntaksę i kliknij Calculate.

 

deklinacja

 

Jak będziesz zoomował niebieski ekran, to otworzy Ci się mapa, na której możesz wyznaczyć pozycję klikając dwa razy w wybrane miejsce. Moim zdaniem jednak ręczny wpis jest prostrzy do wykonania. Wpisując pamietaj, że stopnie długości geograficznej należy wpisać trzema cyframi. Poza tym offline to nie działa.

Teraz już masz wprowadzoną dewiacje i deklinację, możesz obliczać swoje kursy.

Idź do TVMDC

GUI wygląda tak:

 

zapoznanie dobre

 

Przełącz na T2C, bo będziesz obliczał KK mając COG a nie odwrotnie.

Wystarczy wpisać COG do odpowiedniej rubryki, leeway angle czyli dryf i nacisnąć Calculate Course.

Program zna zamierzony kąt drogi nad dnem, dewiację, deklinację i dryf, więc oblicza Twój kurs kompasowy, który odczytujesz w górnym prawym rogu, koło literki C

Jeśli płyniesz po prądzie, sprawa jest równie prosta. Kliknij Vector a otworzy się Marine Current Calculator. Wybierz SOG&Rs

Wpisz wypełnij rubryki COG - kurs nad dnem do miejsca gdzie chcesz płynąć, Vm - prędkość jachtu, drift - prędkość prądu, set - kierunek prądu.

 

current calculator

 

Następnie kliknij Calculate a potem SET COG.

Musisz jeszcze dopisać leeway angle - dryf, pamiętając o tym że jest ujemny na prawym halsie i odwrotnie. Klikasz Calculate Course.

Program oblicza Twój kurs kompasowy, który odczytujesz w górnym prawym rogu, koło literki C.

I to by było na tyle. Jeśli program Ci się podoba, resztę odkryjesz sam.