Weather Routing – pogodowe planowanie drogi

Posiadając wiedzę o gribach, możemy przejść do Weather Routingu.

Najważniejszymi parametrami przy rozważaniu trasy są czynniki atmosferyczne, prąd morski oraz wiedza na temat zachowania naszego jachtu w różnych warunkach atmosferycznych na konkretnym kursie względem wiatru. Jeśli wiemy, że warunki będą korzystne, możemy pokusić się o zejście z najkrótszej drogi i wykorzystać te warunki do pokonania trasy szybciej lub bezpieczniej.

Drogę taką możemy wyznaczyć komputerowo, stosując specjalne oprogramowanie. Wyznaczanie to nosi angielską nazwę “Weather Routing”, a metoda tego wyznaczania to “metoda izochronowa”.

Znając osiągi jachtu zawarte w wykresie kołowym (Polar Plot), algorytm oprogramowania zestawia je z cyfrową prognozą siły wiatru podaną w pliku GRIB i kreśli na mapie wiązkę teoretycznych odcinków drogi o długości odpowiadającej dystansowi, jaki jacht mógłby pokonać w określonym czasie.

Odcinki te zwane “gałęziami” wychodzą z punktu początkowego w różnym kierunku. Połączone ze sobą końcowe punkty tych gałęzi tworzą “izochronę”. Z punktu końcowego każdej gałęzi algorytm tworzy następną wiązkę gałęzi i następną, aż do punktu docelowego. Na koniec algorytm wybiera taką kombinację odcinków (drogę), którą nasz jacht pokona w najkrótszym czasie. Ostateczne wyniki podane są w formie grafiki, tabeli lub tekstu.

Polar Plot

Polary mogą być stworzone za pomocą wzorów matematycznych przez konstruktora jachtu. Teoretyczne polary podają oczekiwane osiągi, oparte na wymiarach jachtu i służą jako baza do dalszych pomiarów i doskonalenia wykresu. Polary rzeczywiste są sporządzone przez pomiar i zapis faktycznych osiągów konkretnego jachtu w różnych warunkach wiatrowych na różnych kursach względem wiatru. Jak szukać czy polar Twojego jachtu istnieje lub jak samemu sporządzić prawidłowy, dowiesz się, Czytelniku, z mojego ebooka “Weather Routing, Pogodowe planowanie drogi jachtu żaglowego”.

200 najbardziej popularnych polar plotów pobierz tu:

Griby wiatru i prądu

Drugim argumentem, jaki musimy dostarczyć algorytmowi, jest prognoza pogody (przynajmniej wiatru) i prądu. Wszystkie programy do routingu akceptują dane w formacie GRIB (GRaphics In Binary). Dane *.grib są oparte o różne modele.

Weather Routing można wykonać na samych gribach pogodowych (bez pradu), ale Routing na samych gribach prądu nie jest możliwy. 

Multirouting

Funkcja Multirouting to “najlepsza godzina wypłynięcia”. Nie ma ona zastosowania w regatach o starcie jednoczesnym. Najbardziej przydaje się podczas rozpoznania dróg alternatywnych, przygotowania optymalnej drogi strategicznej oraz zawsze wtedy, kiedy nie jesteśmy związani terminem opuszczenia portu lub godziną startu.

W takim wypadku, jeszcze przed wypłynięciem możemy sprawdzić czy wypływając natychmiast będziemy mieli najlepsze warunki i czy do portu docelowego przypłyniemy najwcześniej. Program możemy tak ustawić, żeby wyznaczona droga omijała zbyt silny wiatr lub zbyt wysokie fale.

Bariery

Nawigator, który wybierze opcję “Avoid Land”, poleci algorytmowi obliczyć drogę nie zbliżając się bardziej niż o X mil morskich do brzegu.

Jest to bardzo prosta i wygodna funkcja, ale zdaje egzamin tylko wtedy, kiedy routing robiony jest w wielkiej skali, na dużych odległościach. Dla większej precyzji programy do routingu posiadają funkcję “Avoid Barriers”.

Barriers czyli “przeszkody” to wirtualne linie, które stanowią dla algorytmu nieprzekraczalną granicę. Za pomocą funkcji Barriers możemy zaznaczyć takie obiekty jak mielizny, akweny zamknięte , TSS, podwodne skały, sieci rybackie, wraki, strefy zalodzenia i inne obszary, w które nie chcemy się zapuszczać. 

Droga

Drogę możemy otrzymać w różnych formatach, zależnie od użytego oprogramowania do routingu. W QtVlm (do darmowego pobrania na stronie https://www.meltemus.com/index.php/en/) , oprócz statystyk drogi i Route Logbook’a, możemy otworzyć tabelę drogi, gdzie odczytamy warunki w każdym momencie drogi. Posuwając drogę w czasie do przodu i do tyłu możemy odczytać co nas czeka w każdym punkcie drogi.

Nawigację GPS możemy prowadzić na QtVlm, albo przenieść ją do innego programu nawigacyjnego. Chcąc przenieść drogę do OpenCPN, wystarczy skopiować otrzymaną drogę w pierwszym i wkleić ją do drugiego. Rysunek poniżej przedstawia drogę Cowes-St. Malo stworzoną w QtVlm i przeniesioną do OpenCPN.




Rozwiąż poniższy test

0%

Do sporządzenia Weather Routingu potrzebujemy przynajmniej:

Please select 2 correct answers

Correct! Wrong!

Funkcja Multirouting może być pomocna przy ustaleniu:

Please select 2 correct answers

Correct! Wrong!

Test do Lekcji 10

Źle. Przeładuj stronę i przerób lekcję jeszcze raz.

Średnio. Popracuj jeszcze.

Brawo. Możesz przejść do następnej lekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowy kurs online


Zapisz się na Newsletter i przystąp za darmo do kursu online 

" Nawigacja na prądzie przy użyciu laptopa"