Porty i kotwiczenie na wodach pływowych

Chart Datum CD (Zero Mapy) to przyjęty umownie poziom zerowy, od którego wyświetlane są głębokości i wysokości wynurzenia na mapie morskiej. Za zerowy przyjmuje się zwykle poziom, poniżej którego woda nie opada. Od Zera Mapy mierzone są również wysokości pływu.

Porty na wodach pływowych

Na wodach pływowych spotkamy różne rodzaje portów jachtowych i marin.

  1. Porty, w których jachty mogą wpłynąć i cumować do kei (pontonu) podczas każdej fazy pływu.
  2. Porty wyposażone w bramę pływową. Bramy są otwierane, kiedy wysokość pływu pozwala na żeglugę. Godzin otwarcia bram szukamy w locjach i na stronach internetowych portu.
  3. Porty, do których akces jachty mają tylko podczas wysokich stanów wody i cumują do boi. Podczas niskich stanów wody jachty osiadają na dnie. Te porty przeznaczone są głównie dla jachtów o płaskim dnie.

Zanim wybierzemy się do danego portu, sprawdzamy w locji, czy nasz jacht może do niego wejść i w jakich godzinach.

Kotwiczenie na wodach pływowych.

Zanim podejmiemy decyzję o kotwiczeniu, musimy się upewnić, czy przy niskiej wodzie będziemy mieli zapas wody pod kilem.

1. Powiedzmy, że nasz jacht ma zanurzenie 2 m. Przy niskiej wodzie chcemy mieć 1 m zapasu. Z tego wynika, że minimalna głębokość, jakiej potrzebujemy przy wodzie niskiej to 3 m.

2. Ze wskaźnika sondy odczytujemy głębokość wody do powierzchni (jeśli sonda nie jest skalibrowana do powierzchni, do jej odczytu należy dodać zanurzenie czujnika sondy).

3. Z krzywej pływu (na grafice poniżej) odczytujemy wysokość pływu 1 (tu 9,28 m) i odejmujemy od niej wysokość następnej wody niskiej 2 (tu 2,85 m). Wynika że w ciągu następnych godzin „zjedziemy” o 6,43 m w dół.

4. Do tego dodajemy nasze 3 metry minimalnego zanurzenia. Wynika, że aby bezpiecznie kotwiczyć, wskazanie skalibrowanej do powierzchni wody sondy musi wynosić minimalnie 9,43 m.

Minimalny odczyt sondy skalibrowanej przy kotwiczeniu = aktualna wysokość pływu – następna LW + zanurzenie jachtu + zapas bezpieczeństwa

Minimalną długość łańcucha kotwicznego obliczamy w sposób następujący.

1. Od następnej wody wysokiej 3 (tu 10,34 m) odejmujemy aktualną wysokość pływu 1 (tu 9,28 m). Wynika, że „pojedziemy w górę” o 1,06 m.

2 . Minimalną długość łańcucha w tym przykładzie obliczamy w ten sposób, że do odczytu sondy dodajemy 1.06 m i mnożymy razy 3.

Minimalna długość łańcucha kotwicznego = (odczyt sondy + następna HW – aktualna wysokość pływu) x 3.

Ponieważ lubię upraszczać sprawę, na Libre Office sporządziłem sobie kalkulator kotwiczenia na wodach pływowych.

Kalkulator możesz pobrać tu:
Rozwiąż następujące zadania 

0%

Dnia 31.05.2021 o godz 10:00 kotwiczysz naprzeciw Pointe d Agon. Otwórz poniższą grafikę w nowej karcie, odczytaj wartości i podaj minimalne wskazanie kalibrowanej sondy, przyjmując, że jacht ma zanurzenie 2,5 m, a zapas bezpieczeństwa wynosi 1,5 m.

Correct! Wrong!

Dnia 31.05.2021 o godz. 10:00 kotwiczysz naprzeciw Pointe d Agon. Odczyt kalibrowanej sondy wynosi 11 m. Podaj minimalną długość łańcucha kotwicznego.

Correct! Wrong!

Test do lekcji 6

Źle. Przeładuj stronę i zacznij od nowa.

Średnio. Popracuj jeszcze.

Brawo. Możesz przejść do następnej lekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowy kurs online


Zapisz się na Newsletter i przystąp za darmo do kursu online 

" Nawigacja na prądzie przy użyciu laptopa"