Odczyt drogi

QtVlm oferuje kilka sposobów odczytu drogi.

Pierwszy sposób to najechanie kursorem na wybrany odcinek drogi. Otwiera się popup, z którego odczytamy podstawowe dane, dla naszego jachtu znajdującego się w tym miejscu. Aby lepiej się przyjrzeć popupowi, otwórz poniższą grafikę w nowym oknie.

Drugi sposób to najechanie kursorem na wybrany WP drogi. Otwiera się popup, z którego odczytamy podstawowe dane, dla naszego jachtu znajdujacego się w tym punkcie. Aby lepiej się przyjrzeć popupowi, otwórz poniższą grafikę w nowym oknie.

Dalszy sposób pokazania drogi to pokazanie Waypointów i prognozowanego czasu przybycia.

Następny sposób to przesunięcie gribu w czasie. Strzałki wiatru i prądu przedstawiają prognozowane warunki w wybranym momencie.

Następny sposób to statystyki drogi.

Możemy zobaczyć histogramy dla wszystkich danych podanych przez grib. Na grafice poniżej histogram siły wiatru rzeczywistego.

Drogę możemy eksportować do formatu CSV i odczytać ją np. w Libre Office.

Plik CSV naszej drogi możesz pobrać tu.

Sterowanie.

Drogę w QtVlm aktywujemy i sterujemy na pierwszy WP.

Sterować jachtem możemy na kompas magnetyczny, ale gdy zależy nam na szybkiej żegludze, sternik powinien widzieć przynajmniej wskaźniki wiatru, VMG,  kursu na WP i prędkościomierz. Na jachcie regatowym wskaźniki powinny być tak umieszczone i być takiej wielkości, żeby były widoczne dla całej załogi.

Ponieważ wiatr zawsze “kręci” bardziej lub mniej, sternik nie trzyma się sztywno kursu na następny WP, tylko obserwuje icki na żaglach i stara się wyczuć zachowanie łódki na fali. Sposób w jaki jacht posuwa się do przodu, jest ważniejszy niż kompas lub GPS. Podczas halsowania, mniejszą wagę przywiązujemy do kursu, a większą do wskaźnika VMG, który pokazuje prędkość zbliżania się do WP.  Nie “piłujemy”. Nie pływamy fordewindem.

Ponieważ laptop najczęściej podróżuje w kabinie nawigacyjnej a nie na pokładzie, aby odczyt był widoczny dla sternika, QtVlm oferuje aplikację QtVlm Companion, która pozwala na przesyłanie danych na urządzenie Android.

Kto lubi prowadzić nawigację na OpenCPN, czy to z powodu posiadanych map, czy ze względu na ulubione pluginy, może skopiować drogę w QtVlm i wkleić ją w OpenCPN. Nasza droga w OpenCPN wygląda tak jak poniżej.

Zakończenie.

W kursie tym starałem się pokazać kilka z możliwości, które oferuje laptop na pokładzie jachtu żeglującego na prądzie. Celem moim było pokazanie Uczestnikom, że w naszym zasięgu są tanie, a nawet darmowe środki, które pozwolą nam żeglować szybciej, bezpieczniej i przyjemniej.

Mam nadzieję, że zauważyłeś(aś), że ten krótki kurs to dopiero początek nauki.

Życzę sukcesów.

One thought on “Odczyt drogi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowy kurs online


Zapisz się na Newsletter i przystąp za darmo do kursu online 

" Nawigacja na prądzie przy użyciu laptopa"