Griby prądu

Ponieważ astronomowie umieją obliczyć ruch względem siebie Ziemi, Słońca i Księżyca na tysiące i dłużej lat do przodu, dane harmoniczne (Harmonic) opierają się głównie na tych obliczeniach oraz na wieloletnich obserwacjach składowych pływów i prądów. Nie biorą one jednak pod uwagę działań wiatrów lokalnych, sztormów i różnic ciśnień, które nie są do przewidzenia na okres dłuższy niż kilka, czasami kilkanaście dni.

Dokładniejszą prognozę niż dane harmoniczne, biorącą pod uwagę wpływ ciśnienia i wiatru, oferują nam dane numeryczne podane w formacie *grib. Potocznie nazywamy je gribami prądu.

Pokusiłem się o porównanie danych harmonicznych z gribami prądu w Cieśninie Dover. Oba pliki otworzyłem w darmowym programie QtVLM. Strzałki w kolorze cyjan to kierunek i graficzne przedstawienie siły prądu. Cyfry w kolorze cyjan to siła prądu. Grube strzałki to dane Harmonic.

Widzimy, że różnice mogą być znaczne.

 

Co to są griby

Nazwa GRIB to akronim od General Regularly distributed Information in Binary form. Jest to format, za pomocą którego można przekazać dowolne dane o regularnym rozkładzie przestrzennym, w naszym przypadku, prognozę warunków żeglowania.

Istnieją griby:

  • pogodowe
  • prądów morskich powierzchniowych
  • falowania

Każdy grib pochodzi od konkretnego modelu numerycznego i posiada

  • określoną rozdzielczość przestrzenną czyli siatkę wyrażoną w stopniach lub w jednostkach długości
  • Time Step czyli interwał czasowy między inicjalizacjami
  • Timespan czyli okres trwania prognozy w czasie

Dane *.grib są produktem numerycznym i nie są weryfikowane przez meteorologów. Zdarza się, że różne modele pokazują różne prognozy. Wtedy nawigator wyrobi sobie właściwy pogląd konsultując a nawet kombinując więcej modeli.

Modele pogodowe są wydawane w nieporęcznej dla żeglarzy formie i aby stały się czytelne, zostają przekonwertowane. Przeróżnego rodzaju organizacje nazywane “grid choppers” konwertują dane tak, aby były one zrozumiałe dla żeglarzy.

Griby darmowe

Darmowe griby w zupełności wystarczają do prowadzenia nawigacji na jachcie turystycznym. Możemy je pobrać ze strony http://www.sailingweatheronline.com/ zakładka CURRENTS.

Na Bałtyk, Cieśniny Duńskie i Morze Północne mamy tu świetne griby wydane przez niemieckie BSH.

Griby Weather4D to griby modelu MyOcean. Grib globalny OCEAN CURRENTS ma Time Step 24 godziny. Wynika z tego, że prąd pływowy jest niewidoczny (woda zdążyła wykonać podróż tam i z powrotem 2 razy)

W OpenCPN griby otwieramy za pomocą wtyczki Grib. Aby uruchomić wtyczkę, idziemy do Opcje > Wtyczki i włączamy plugin Grib. Następnie klikamy Zastosuj i OK.

Teraz w oknie głównym, w pasku narzędzi klikamy ikonę Grib. Otworzy się popup, w którym klikamy ikonę zaznaczoną na poniższej grafice, idziemy do pobranego pliku grib i otwieramy go.

Klikając wybraną strzałkę prądu prawym przyciskiem myszy otwieramy menu kontekstowe, w którym klikamy Tabela danych pogodowych.
Odpowiedz na następujące pytania.

0%

Czynniki które nie zostały wzięte pod uwagę przy sporządzaniu prognoz Harmonic, to:

Please select 2 correct answers

Correct! Wrong!

Timespan gribu to:

Correct! Wrong!

Test do Lekcji 9

Źle. Przeładuj stronę i przerób lekcję jeszcze raz.

Średnio. Popracuj jeszcze trochę.

Doskonale. Możesz przejść do nastepnęj lekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowy kurs online


Zapisz się na Newsletter i przystąp za darmo do kursu online 

" Nawigacja na prądzie przy użyciu laptopa"