Dane harmoniczne

Informacje „analogowe” o pływach prądach są zamieszczane:

 • Na mapach nawigacyjnych w formie tabel prądów, które zawierają dane o kierunkach i prędkościach prądów na danych obszarach objętych mapą. Informacje te podawane są w godzinnych odstępach czasowych w stosunku do momentu wysokiej wody w danym porcie.
 • W almanachach. Np „Reeds Nautical Almanac” zawiera tablice pływów i informację o prądach pływowych. Obejmuje: Wielką Brytanię, Irlandię, Kanału Angielski (La Manche), Danię, Niemcy, Holandię, Belgię, Francję, Hiszpanię, Portugalię oraz Azory i Maderę.
 • W locjach. Informacje o prądach pływowych mają tu charakter opisowy i nie ma w nich danych do obliczania prędkości prądów.

Posługiwanie się papierowymi pomocami nawigacyjnymi na wodach pływowych jest zajęciem rozwijającym, ale żmudnym. Dociekliwych namawiam do lektury książki Władysława R. Dąbrowskiego pt. „Żeglowanie po wodach pływowych”.

Spieszącym się nawigatorom w sukurs przychodzi laptop jachtowy z podłączonym odbiornikiem GPS i z odpowiednim programowaniem.

Dane elektroniczne o pływach i prądach

Dane elektroniczne o pływach i prądach to pliki Harmonic.

Matematyczny proces, w którym obserwowany przypływ lub prąd pływowy w dowolnym miejscu jest rozdzielany na podstawowe składniki harmoniczne. Nawet bez uciekania się do matematycznej dyskusji, można łatwo zobaczyć ten proces na poniższej grafice. Obserwowaną krzywą pływów w San Diego (dolna krzywa na wykresie) można rozłożyć na wszystkie jej składniki dzienne (K 1 , O 1 , P 1 ) i wszystkie jej składniki półdniowe (M 2 , S 2 , N 2 , K 2 ).

Do obserwacji większości cykli księżycowych i słonecznych wykorzystywane są dane z co najmniej 30 dni. Aby bezpośrednio obserwować wszystkie 37 składowych harmonicznych pływów, potrzebny jest rok zbierania. Stacje, które mają dłuższe serie danych, używają stałych harmonicznych opartych na wielu latach.

Prognozy pływów i prądów nie są dostępne dla wszystkich obszarów. OpenCPN ma wbudowany plik danych pływowych dla strefy amerykańskiej (strefa badań NOAA) oraz brytyjskich, ale może używać dowolnego starszego .IDX lub binarnego pliku .tcd. Jednocześnie można używać wielu plików pływów.

Jak w przypadku wszystkich prognoz, wyświetlane wartości są obliczane przy użyciu modeli matematycznych, a rzeczywiste pływy i prądy będą się różnić.

Od przewidywanego przypływu mogą być nastąpić odchylenia spowodowane warunkami pogodowymi (wiatr i wysokie ciśnienie barometryczne). Na niektórych odległych obszarach (północ) okres obserwacji użyty do obliczeń może być stosunkowo krótki, co powoduje, że wartość prognoz jest mniej dokładna.

Uwaga. Prognoza to tylko przepowiednia!

Pływy w OpenCPN otwieramy klikając w Menu głównym Widok > Pokaż pływy (jeśli nie widzisz Menu, idź do Opcje > Interfejs użytkownika i zaznacz Pokaż pasek menu)

Przesuń widok na wybrzeże USA. Po zbliżeniu mapy zauważysz żółto-niebieskie słupki. Niebieski kolor oznacza wysokość pływu.

Cyfry poniżej to wysokość pływu (tu w stopach).

Po kliknięciu u nasady słupka, zobaczymy wykres podobny do poniższej grafiki.

Gdzie:

 1. stacja
 2. godzina HW i LW dziś dla tej stacji
 3. jednostka miary
 4. wysokość pływu teraz
 5. wysokość pływu na godzinę 09:55 czasu lokalnego (najazd myszą)
 6. czas lokalny
 7. poprzednie i następne dni

Prądy w OpenCPN otwieramy klikając w Menu głównym Widok > Pokaż prądy (jeśli nie widzisz Menu, idź do Opcje > Interfejs użytkownika i zaznacz Pokaż pasek menu)

Przesuń widok na wybrzeże USA. Po zbliżeniu mapy zauważysz pomarańczowe romby i strzałki. Romb oznacza punkt, dla jakiego dane obowiązują. Kierunek strzałek oznacza kierunek prądu a długość strzałek siłę prądu.

Cyfry poniżej to siła prądu (w węzłach).

Po kliknięciu rombu, zobaczymy wykres podobny do poniższej grafiki.

Gdzie:

 1. stacja
 2. godzina, siła i kierunek prądu
 3. jednostka miary
 4. siła prądu teraz
 5. siłą i kierunek prądu na godzinę 09:44 czasu lokalnego (najazd myszą)
 6. czas lokalny
 7. poprzednie i następne dni

Dostarczone z OpenCPN pliki Harmonic obejmują strefę amerykańską i brytyjską. Aby pobrać na komputer strefę francuską, na dysku C stwórz nowy folder, nazwij go np. HARMONICS i włóż do niego plik, który pobierzesz tu i rozzipujesz:

Następnie idź do Opcje > Mapy > Pływy i prądy, kliknij Dodaj zestaw danych, idź do folderu, w którym znajduje się Twój plik HARMONIC.idx, dodaj go, po czym kliknij Zastosuj, a następnie OK.

 
Rozwiąż następujący test.

0%

Podaj godziny Low Water dla stacji St. Mary's, Isles of Scilly, England, wtorek 31 sierpnia 2021 r (w czasie lokalnym).

Correct! Wrong!

Podaj siłę i kierunek prądu dla Pas de Calais, stacja referencyjna Cherbourg, we wtorek 31 sierpnia 2021 r, godzina 13:00 (w czasie lokalnym).

Correct! Wrong!

Test do lekcji 4

Źle. Przeładuj stronę i zacznij od nowa.

Średnio. Popracuj jeszcze.

Znakomicie. Możesz przejść do następnej lekcji.

2 thoughts on “Dane harmoniczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowy kurs online


Zapisz się na Newsletter i przystąp za darmo do kursu online 

" Nawigacja na prądzie przy użyciu laptopa"