Laminowanie żagli

Czy wiecie, że gdy Francois Gabart wypływał na trimaranie Macif bić rekord okrążenia globu, jego grot miał już 50 000 mil przebiegu?

To co jeszcze niedawno było niewyobrażalne, dziś jest możliwe. Niesamowitą wytrzymałość i odporność na odkszałcenia a także doskonałą aerodynamikę umożliwia technologia żagli laminowanych. Technologia 3Di opracowana przez Alinghi dzisiaj stosowana jest przez North Sails.

Nasączone specjalną żywicą taśmy z włókna weglowego, kevlaru i dyneema są układane w specjalnej, trójwymiarowej formie a następnie utwardzane termicznie. W ten sposób stają się jednolitą kompozytową płachtą bez szwów.

Przeznaczone do użycia ultracienkie włókno przygotowane jest w taśmach składających się z samej osnowy. Taśmy nasączone są żywicą temoutwardzalną i składowane są w niskiej temperaturze. Użyta jest żywica, która po termoutwardzeniu pozostanie elastyczna, a wykonane z niej żagle będą dawać się składać jak dakronowe.

Laminowanie odbywa się w formie posiadającej system hydraulicznych teleskopów i pantografów. System ten służy do nadania formie aerodynamicznego kształt płata o odpowiednim wybrzuszeniu.

Sterowana komputerowo rozwijarka układa taśmę wzdłuż kierunku rozkładania się sił, tak aby włókno pracowało na rozrywanie.

Ilość warstw jest proporcjonalna do sił działających na dany punkt żagla.

Całość pokrywana jest folią, spod której pompa próżniowa (odwrócony kompresor) wypompowuje powietrze. Forma jest podgrzewana, przez co żywica ulega utwardzeniu.

Gotowa płachta poddana jest wykończeniu - rogi, liki, wzmocnienia, kieszenie na listwy itd. dodawane są "ręcznie" przez laminowanie.

Tak wykonane żagle wytrzymują 80 000 Mil Morskich żeglugi, zachowując dokładną głebokość i stabilność we wszystkich kierunkach. Wielka wytrzymałość powoduje, że mogą być użyte w większym zakresie siły wiatru.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *